Diplomatico Rumy 1 1024x512

Najlepších 5 rumov od Diplomático

Keď sa povie venezuelský rum, možno si rovnako ako ja vybavíte Diplomático. Hoci u nás je známa predovšetkým vďaka obľúbenému rumu Diplomático Reserva Exclusiva, táto legendárna značka ponúkne skutočne obsiahle portfólio rumov, ktoré si právom vybojovali množstvo ocenení po celom svete.

A ako napovedá názov dnešného článku, v nasledujúcich riadkoch sa s vami podelím o tipy na rumy Diplomático, ktoré by mal ochutnať každý milovník kvalitného rumu.

Diplomático Selección de Familia 12y

Moja voľba pre prvé miesto rebríčka možno mnohých prekvapí – kde je onen slávny rum Reserva Exclusiva? Nebojte sa, nikam sa nestratil, jedná sa totiž o špeciálnu edíciu v darčekovom balení, ktorá vychádza práve z rumu Reserva Exclusiva. 

Rozdiel medzi nimi je však pomerne veľký. Hoci výrobca aj tentoraz stavil na krásnu tmavú fľašu, tradičná etiketa aj darčeková krabica dostali krásnu zažltnutú patinu, ktorá rumu naozaj pristane. Druhý zásadný rozdiel spočíva aj v sile rumu, ktorý obsahuje 43 % alkoholu. 

Diplomatico Seleccion De Familia 12y

Farba, chuť a vôňa

V tmavej fľaši sa skrýva prekvapivo svetlý rum zlatisto jantárovej farby. Vo vôni sa presadzuje predovšetkým sherry (čo sa vzhľadom na zrenie v sudoch po sherry dá očakávať), ale aj tóny karamelu a medu. Chuťovo ide o veľmi jemný av porovnaní s Reservou taktiež prekvapivo suchý rum. Tešiť sa môžete aj na výraznú chuť lesného ovocia a korenia s náznakom tabaku.

Diplomático Distillery Collection

Ak vám pripadala prekvapivá moja prvá voľba, druhé miesto rebríčka vás možno zmätie ešte viac. Obsadila ho totiž celá kolekcia rumov, teda Diplomático Distillery Collection. Ide o rumy vyrobené na niekoľkých rôznych destilačných zariadeniach, ktoré každému rumu dodávajú typickú chuť i vôňu. Celý rad potom zjednocuje jednotný dizajn ladený do troch farieb, modrej, zelenej a oranžovej. Výrobca tentoraz stavil na ľahko „technický“ dizajn, vďaka ktorému kolekcia ostro kontrastuje s tradičnými rumami Diplomático.

A ako rumy vznikali? Zatiaľ čo na výrobu rumu No. 1 (modrá etiketa) bola použitá kanadská destilačná kolóna na výrobu whisky, rum No. 2 (oranžová etiketa) vznikol pomocou špeciálneho dvojfázového procesu. Posledný rum z radu, No. 3 (zelená etiketa), vznikol destiláciou v tradičných medených kotloch.

Diplomatico Distillery Collection

Farba, chuť a vôňa

Vďaka špeciálnym výrobným postupom každý z rumov ponúkne špecifický chuťový profil aj vôňu. Milovníkov sladkej vanilky v kombinácii s dubovým drevom poteší rum No. 1, pokiaľ naopak dávate prednosť ovocnejším rumom, odporučiť môžem rum No. 2. Posledný rum z kolekcie, No. 3, je potom zaujímavou kombináciou oboch chutí, teda tropického ovocia a vanilky. 

Diplomatico Mantuano 8y

Ak nedáte dopustiť na klasiku, radosť vám určite urobím so svojim tretím tipom, osemročným rumom Diplomático Mantuano. Ten zaujme tradičným prevedením etikety aj darčekového obalu, tentoraz v krásnej sýto oranžovej farbe. Inšpiráciou pre tento rum sa stal slávny cestovateľ Don Juancho, ktorý je okrem iného tvárou celej značky. 

Rum Mantuano vzniká kombináciou metód pot-still a column-still a následne osem rokov zreje v sudoch po bourbone a single malt whisky. Výsledný rum má 40% obsah alkoholu. 

Diplomatico Mantuano 8y

Farba, chuť a vôňa

Vďaka procesu zrenia má rum krásne tmavo zlatú farbu a korenenú vôňu. V chuti hrajú prím prevažne sušené slivky, drevo a tiež jemné náznaky vanilky

Diplomático Single Vintage

Z rady rumov Diplomático bezpochyby vystupuje aj predposledný kúsok na mojom rebríčku. Diplomático Single Vintage je neprehliadnuteľný nielen vďaka krásne tvarovanej fľaši, ale aj netypickej modro-striebornej etikete. Podobne ako Reserva Exclusiva či Selección de Familia zrel celých dvanásť rokov, tentoraz v sudoch po bourbone, sherry a single malt whisky. 

Diplomatico Single Vintage

Farba, chuť a vôňa

Výsledkom je tmavo zlatý rum s výraznou arómou praženej kávy, tabaku, čokolády a zrelého ovocia. Chuťovo je rum naozaj komplexný, tešiť sa môžete na tóny horkej čokolády, dubového dreva, ale aj jemný záver s náznakom vanilky. 

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

A na záver samozrejme nesmie chýbať spomínaná dvanásťročná Reserva Exclusiva. Právom je považovaná za úplnú klasiku z dielne Diplomático a okrem iného patrí medzi najpredávanejšie rumy u nás. A navyše ju zakúpite naozaj v každom obchode s alkoholom. O tom, že sa jedná o úplnú klasiku, napovedá aj krásne spracovaná fľaša a etiketa, pri ktorých si výrobca odpustil modernejšie prvky. Skrátka fľaša, ktorá by nemala chýbať v žiadnej zbierke kvalitného rumu (ak sa teda bytostne nevyhýbate sladkým rumom, ako vám prezradím o pár riadkov ďalej). 

Rum Reserva Exclusiva je destilovaný pot-still metódou a následne celých dvanásť rokov zreje v sudoch z bieleho kanadského duba. A asi ani netreba dodávať, že aj tento rum má 40% obsah alkoholu. 

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

Farba, chuť a vôňa

Reserva Exclusiva má typickú jantárovú farbu. Po naliatí do pohára mne prekvapila naozaj príjemná vôňa, v ktorej prevláda javorový sirup, hnedý cukor a vanilka. Už samotná vôňa však môže byť nápovedou, že sa jedná o naozaj sladký rum. Na druhú stranu sa môžete tešiť na tóny pomaranča a čokolády a vzhľadom na dlhé starnutie tiež istú drevitosť. 

Zatiaľ čo výrazná sladkosť môže skutočných znalcov rumu skôr odradiť, trúfam si povedať, že sa jedná o skvelú voľbu pre všetkých, ktorí s rumom ešte len začínajú, prípadne si radi čas od času doprajú niečo sladšie.

O značke Diplomático

Paliareň Diplomático sa nachádza vo Venezuele, konkrétne na úpätí Ánd. Vďaka ideálnej lokalite má blízko ako k prameňom čerstvej horskej vody, tak rozsiahlym plantážam cukrovej trstiny. 

Hoci výroba rumu má vo Venezuele pomerne dlhú históriu, Diplomático bolo založené relatívne nedávno, v roku 1959.

Tajomstvo úspechu značky nespočíva iba v ideálnej polohe, ale aj starostlivých výrobných postupoch. Destiléria vlastní hneď niekoľko destilačných zariadení, vďaka čomu vyniká pestrou ponukou rumov – zatiaľ čo ľahšie rumy sú destilované na kolónach, komplexnejšie rumy vznikajú metódou pot-still v medenom destilačnom kotli.

Similar Posts