Borovička

Borovička, ktorá sa tiež nazýva jalovička, je tradičný slovenský nápoj s výraznou chuťou a vôňou borovice. Tento alkohol sa vyrába destiláciou z fermentovaných bobúľ jalovca a má silu okolo 40%. Borovička je obľúbená nielen pre svoj charakteristický chuťový profil, ale aj pre svoje liečivé účinky na tráviaci systém a dýchacie cesty. Je to skutočná lahôdka pre každého, kto si chce vychutnať autentický slovenský zážitok.

Čo je Borovička

Borovička je tradičný slovenský liehový nápoj, ktorý sa vyrába destiláciou fermentovaného ovocného základu, najčastejšie z borovíc. Má charakteristickú príchuť borovíc a silnú arómu.

Borovička sa tradične vyrába v domácnostiach, ale aj v destilérkach a výrobných závodoch. Na Slovensku je borovička veľmi obľúbená a často sa pije ako aperitív pred jedlom alebo ako digestív po jedle.

Ako sa pije Borovička

Borovička sa zvyčajne pije v malých pohárikoch, ktoré majú objem od 20 do 50 ml. Pred pitím sa pohárik s borovičkou zvyčajne ochladí v mrazničke alebo v chladničke. Borovička sa pije pomaly, malými dúškami a zvyčajne bez miešania s inými nápojmi.

Tradične sa borovička pije ako aperitív pred jedlom, aby podporila chuťové poháriky a zlepšila trávenie. Po jedle sa zvyčajne pije ako digestív, aby sa uľahčilo trávenie a podporilo tráviace procesy.