Rumovy Kalendar 1 1024x512

Rumový adventný kalendár

Na čokoládu vás práve neužije, ale radi by ste si v období Adventu skrátili čakanie na Vianoce? Ak patríte medzi zarytých milovníkov rumu, ktorí nepohrdnú ako osvedčenou klasikou, tak aj menej známymi kúskami, skvelou voľbou je rumový adventný kalendár 24 Days of Rum pre rok 2024, na ktorý sa pozrieme v dnešnej recenzii. 

Čo je rumový adventný kalendár 2024?

Ako asi napovedá názov, za okienkami rumového kalendára na vás namiesto čokolády čaká dobrý rum. Tešiť sa môžete na dvadsaťštyri vzoriek o veľkosti 20 ml , ktoré dopĺňa darček v podobe degustačných pohárov a tzv. tasting notes , teda poznámkových bločkov, do ktorých si môžete zaznamenať všetky svoje postrehy pri ochutnávaní. 

rumovy adventny kalendar

A už v tomto bode musím výrobcu adventného kalendára pochváliť – oproti minulým rokom v sade nájdeme dvoje poháre aj poznámkové bloky, vďaka čomu si nemusíme vzorky rumov vychutnávať sami. 

Kto stojí za týmto rumovým kalendárom?

Za ikonickým adventným kalendárom 24 Days of Rum nestojí nikto iný ako známy dánsky výrobca a distribútor rumu 1423 – World Class Spirit . Táto skupina už od roku 2008 dováža nielen do svojej domoviny, ale celej Európy kvalitné výberové karibské rumy. A boli to práve oni, kto v roku 2015 ako úplne prvý prišiel s nápadom vytvoriť rumový adventný kalendár. Niet preto divu, že práve ich kalendáre sa tešia medzi milovníkov rumu najväčšej obľube.

Dizajn a balenie

Pokiaľ už ste si rumovým adventným kalendárom 24 Days of Rum urobili radosť v minulých rokoch, dizajn a balenie vás pravdepodobne príliš neprekvapí. Podobne ako každý rok sa jedná o štýlovú darčekovú škatuľu s celkom 26 perforovanými okienkami (24 degustačných vzoriek a dve bonusové okienka s pohármi). 

Napriek tomu, že dizajnová podoba sa drží klasického prevedenia s typickým zlatým písmom, v tomto roku dánski rumoví experti stavili na tmavo vínovú farbu. Tá nielen navodí naozaj vianočnú atmosféru, ale musím povedať, že krásne podčiarkuje zlatistú farbu rumov ukrývajúcich sa vo vnútri. Rozhodne sa tak nebojím odporučiť tento rumový kalendár ako skvelý predvianočný darček.

rumový adventný kalendár 24x 2x pohare

Pre hodnotenie bez spojlerov môžete preskočiť na samotný záver recenzie, kde pre vás okrem iného máme tip na ďalší skvelý rumový adventný kalendár pre konzervatívnejších rumových nadšencov. 

Plantation 20th Anniversary XO

Hneď v prvom okienku na nás čaká ozajstný rumový klenot z dielne značky Plantation Rum. Tento barbadoský rum si poležal až 15 rokov v sudoch nielen po bourbone, ale aj koňaku, ktorý mu dodáva jeho typickú chuť. Tešiť sa môžete na exotické tóny manga, kokosu a jemnej vanilky. 

Čo som v adventnom kalendári našiel za rum?

Samai Gold Rum

Hoci tento kúsok zaujme na prvý pohľad krásnou fliaš, ktorú si bohužiaľ pri degustačných vzorkách príliš neužijete, obsah rozhodne nezostáva pozadu. Ponúkne príjemnú zmenu od tradičných karibských rumov a prenesie vás priamo do tropickej Kambodže. Ide o dvojročný rum s vyváženou chuťou duba, karamelu, horkej čokolády či medu.

El Pasador de Oro XO

Tretí deň nás zavedie na Guatemale, kde si pre nás pripravili vynikajúci rum s drevitými a ovocnými tónmi a náznakmi tabaku. Pokiaľ vám vzorka zachutí, rozhodne siahnite po veľkom balení, ktoré je ideálne na dlhšie popíjanie.

Inner Circle Green Old Navy Strength

Ďalší nečakaný kúsok, tentoraz z Austrálie, sa môže pochváliť vysokým obsahom alkoholu (57,2%) a citrusovou vôňou s náznakmi dreva, melasy a korenia. Ide o rum vyrábaný iba v malých šaržiach, a tak rozhodne stojí za degustáciu.

Plantation Isle of Fiji 

Pokiaľ si ostrovy Fiji spájate skôr než s alkoholom s nedotknutou prírodou a exotickú dovolenku, táto vzorka vás vyvedie z omylu. Tešiť sa môžete na svieže tóny sliviek, kokosu, medu, ale aj zázvoru a vanilky. 

Abuelo XII Two Oaks

Táto degustačná vzorka nás zavedie na slnečnú Panamu. V sudoch po whisky Jack Daniel’s si poležal hneď dlhých dvanásť rokov, vďaka čomu ponúkne sýte dubové tóny doplnené o arómu kvetov a dymu. Na poschodí ucítite aj náznaky kávy a kolesa orieškov, po ktorých nasleduje suchý, dymový záver.

Nation Peruano 8y

Už ste pili peruánsky rum? Ak nie, rozhodne si nezabudnite poriadne vychutnať vzorku v jedenástom okienku kalendára. Ten prekvapí sýto jantárovou farbou s oranžovými odleskami a predovšetkým sýtou chuťou fíg, hrozienok a sladkých datlí.

Arcane Extraroma 12y

Tento prémiový rum z Mauríciu si celých dvanásť rokov poležal vo vybraných dubových sudoch. Pred samotným fľaškovaním, ktoré prebieha v Burgundsku, je obohatený o sirup z tmavého trstinového cukru zmiešaného s 35% rumom. Výsledkom je vyvážená chuť a aróma exotického ovocia, trstinového cukru a medu.

Naga Pearl of Jakarta

Aby bola naša pomyselná cesta okolo sveta kompletná, chýbať nesmie ani degustačná vzorka z Indonézie, ktorá ponúka ideálne podmienky na pestovanie cukrovej trstiny. Vďaka ľahko odlišným postupom výroby a zrenia v sudoch z teakového dreva sa môžete tešiť na nečakanú exotickú chuť manga, banánu či klinčekov. 

William Hinton 5y

Ani tento rok nesmie v kalendári chýbať kúsok, ktorý mu bol vyrobený priamo na mieru, a inde ho tak nezoženiete. Tento rum z Madeiry sa vyznačuje drevitými tónmi ľahko opáleného dreva, náznakom vanilky a suchým, dymovým záverom.

Cihuatán Xaman XO 16y

Do oblasti Strednej Ameriky nás prenesie tento kúsok pôvodom z El Salvadoru. Za zmienku stojí predovšetkým fakt, že rum zrel 16 rokov v sudoch vyrobených z mayského stromu života Ceiba a že za jeho receptúrou stojí žena, master blenderka Gabriela Ayla. Elegantná a vyvážená chuť zaujme predovšetkým tóny balzamika, opečené slaniny a tropického ananásu.

Patridom Gran Reserva Overproof

Na štedrý deň sa môžete tešiť na dominikánsky rum Patridom Gran Reserva Overproof, ktorý má na svedomí výrobca celého kalendára, skupina 1423. Tešiť sa môžete na vyšší obsah alkoholu (57,5%) a vyváženú kombináciu tónov manga, čokolády a kávových zŕn. 

Ďalšie obsiahnuté rumy

Okrem vyššie zmienených rumov v kalendári nájdete aj na degustačné vzorky týchto rumov:

 • English Harbour
 • Carupano Reserva 6y
 • Worthy Park 109
 • Old Man Spirits No. 3 Dark Expression
 • Cane Island Rum
 • Ron La Progresíva de Vigia 13y
 • Pusser’s Navy Rum
 • Admiral Rodney Royal Oak
 • Constellation Polaris
 • Wild Tiger Rare Blend
 • Savana Old Traditional
 • Clement Vieux VSOP 4y

Moje hodnotenie rumového kalendára

Aj v tomto roku 2022 sa kalendár 24 Days of Rum naozaj vyviedol. Nielen, že opäť nesklamal štýlovým obalom, ale tradične ponúkne prekvapivé degustačné vzorky kvalitných a chutných rumov z celého sveta. Pochutí si na nich ako rumový znalec, tak lajk. Čerešničkou na torte je dvojnásobný počet degustačných pohárov a tasting notes. 

Pokiaľ hľadáte naozaj kvalitný rumový kalendár, tento kúsok je pre rumových dobrodruhov bezpochyby stávkou na istotu. 

Aké má rumový adventný kalendár alternatívy?

V prípade, že patríte medzi konzervatívnejších milovníkov rumu, ktorí sa experimentom s menej známymi značkami rumov skôr vyhýbajú, alternatívou môže byť rumový kalendár AH Riise . V naozaj štýlovom obale sa ukrýva 24 degustačných fľaštičiek nielen úplnej klasiky z tejto obľúbenej destilérie, ale aj menej známe či limitované kúsky, ktoré bežne nie sú k dostaniu. 

Časté otázky okolo rumového adventného kalendára

Aké rumy sú v kalendári v roku 2022?

Rumový adventný kalendár 2022 obsahuje vybrané prémiové, ale aj tradičné rumy. Asi chcete vedieť presné názvy alebo značky. To vám neprezradím, pretože by pre vás bak nebol rumový kalendár prekvapením.

Koľko stojí adventný kalendár rum?

Pre tento rok 2022 stojí rumový adventný kalendár 56 EUR. V hlavnej sezóne sa občas stáva, že rum zdražie na 75 EUR. Z vlastnej skúsenosti vám ale môžem povedať, že nemá zmysel čakať na zľavy. Cena tohto kalendára sa neznižuje, takže aj budúce leto môže stáť 80 EUR.

Similar Posts