Bozkov Republica 1 1024x512

Božkov Republica – Ako chutí celá edícia rumu?

Rum českej značky Božkov si zvyčajne spájame s Tuzemákom, čo – neklamme sa – jednoducho nie je rum, ako by mal byť. Nechajme teda Tuzemák na vianočné pečenie cukroviniek, ktoré sa rýchlo blíži, a pozrime sa na líniu Republica, ktorá sľubuje pravú chuť karibských ostrovov v podobe (ako napovedá názov a dizajn fľaše) Prvej republiky.

Božkov Republica Exclusive

Bozkov Republica Exclusive

Začnem asi najzaujímavejším kúskom z celého sortimentu, rumom Republica Exclusive. Je to zmes až ôsmich rumov pochádzajúcich z Nikaraguy, Barbadosu, Jamajky a Dominikánskej republiky. Rum s 38 % alkoholu ma na prvý pohľad zaujal svojou sýto jantárovou farbou, ale treba dodať, že je výsledkom karamelového farbenia. Podobné sklamanie môžete zažiť aj v samotnej chuti, ktorá je príjemne sladká, ale opäť je spôsobená sladením, tentoraz trstinovým cukrom. Ak sa teda vyhýbate rumom s takýmito prísadami, Republica (možno neprekvapivo) nebude pre vás.

Okrem výraznej sladkosti, ktorá takmer pripomína rumový elixír, si môžete vychutnať tropické ovocie a vanilku. Komplexnejšiu chuť a jemnejšie tóny, žiaľ, nenájdete. Vzhľadom na cenu však rozhodne nie je prepadákom, ale vychutnáte si ho skôr v rumových koktailoch ako samostatne. Na druhej strane by sa mohol páčiť tým, ktorí s rumom ešte len začínajú a dávajú prednosť sladkým kúskom.

Božkov Republica Exclusive White

Bozkov Republica Exclusive White

Sortiment Bozkov Republika zahŕňa aj biely rum, ktorý je zmesou rumov z Trinidadu, Jamajky, Dominikánskej republiky a Guyany. Hoci vek tohto rumu nie je uvedený, číra farba naznačuje, že obsahuje len mladé rumy.

Aj v tomto prípade obsahuje rum 38 % alkoholu. Keďže ide o biely rum, nemal by byť umelo prifarbený karamelom. V chuti a vôni opäť dominuje vanilka a karamel, ale cítiť aj ovocnejšie tóny, najmä ananás. Aj v tomto prípade si rum najlepšie vychutnáte v koktailu, napríklad v Mojite.

Božkov Republica Reserva

Bozkov Republica Reserva

Jediný rum z edície Bozkov, pri ktorom sa dá zistiť dĺžka zrenia (okrem likérov), je Republica Reserva. Opäť ide o zmes trstinových rumov z Karibiku, konkrétne z Nikaraguy, Barbadosu, Dominikánskej republiky, Trinidadu, Guyany a Jamajky, z ktorých niektoré zrejú v dubových sudoch až dvanásť rokov.

Ak sa dá nejaký rum z radu Republica odporučiť, tak je to určite Reserva. Hoci je jeho cena o niečo vyššia ako cena ostatných rumov v tejto edícii, ide o kvalitný rum, ktorý sa oplatí ochutnať. Poteší pomerne komplexnou vôňou s tónmi medu, fondánu a karamelu, ktorú sprevádza chuť orechov, čokolády a dreva. Záver je príjemný, dlhý a hrejivý.

Božkov Republica Espresso

Bozkov Republica Espresso

Posledným kúskom z edície a zároveň druhým rumovým likérom Božkov je Republica Espresso. Rovnako ako verzia Honey je zmesou až osemročných karibských rumov, ktoré ponúkajú tóny vanilky a lieskových orieškov. Káva má samozrejme kávovú príchuť a hnedú farbu. Aj v tomto prípade ide o veľmi sladký rum, čo sa samozrejme u rumového elixíru očakáva. Hoci znalcov rumu pravdepodobne neosloví, môže sa páčiť všetkým milovníkom sladkých likérov a dobrej guatemalskej kávy Arabica.

Božkov Republica Honey

Bozkov Republica Honey

Okrem vyššie uvedených rumov obsahuje edícia Republica aj dva elixíry/rumové likéry. Jedným z nich je Republica Honey, čo je zmes sladkých rumov, ktoré údajne zrejú až osem rokov. Ako už názov napovedá, rumový likér s 35 % alkoholu ponúka predovšetkým chuť a vôňu včelieho medu. To vytvára pomerne príjemnú kombináciu s tónmi orechov a vanilky, ktorá je typická prakticky pre všetky rumy a rumové likéry z tohto radu Bozkov.

O Rumu Božkov Republica

Zatiaľ čo Tuzemák (ktorý má s rumom málo spoločného) je takou vianočnou klasikou, Republica je v podstate prvým skutočným rumom vydaným touto českou značkou. Svetlo sveta uzrel v roku 2018 a na rozdiel od Tuzemáku sa vyrába z cukrovej trstiny (a môže sa teda pýšiť názvom rum).

Bozkov Republica Seznam Rumu

Všetky rumy v tejto rade, ktorých je celkovo päť, pochádzajú z karibských ostrovov a môžu sa pochváliť pomerne dobre spracovanými fľašami a etiketami. Inšpiráciou pre dizajn rumov bola jednoznačne prvá republika, o čom svedčí nielen názov, ale aj písmo a ďalšie detaily. Hoci rozhodne nie som veľkým fanúšikom liehovín Bozkov, musím oceniť samotné fľaše a etikety. Skrátka, rum vyzerá na pohľad naozaj skvele.

Similar Posts