Ako Skladovat Rum 1 1024x512

Ako skladovať rum?

Máte v skrini fľašu kvalitného rumu a premýšľate, či tam vydrží v dobrom stave niekoľko mesiacov alebo rokov? Je bezpečné takto rum skladovať a môže sa taký rum piť? Tieto otázky privádzajú veľa ľudí k otázke: pokazí sa rum?

Dal som dokopy niekoľko otázok okolo skladovania rumu, ktoré ľuďom robia najväčšie starosti.

Ako skladovať rum?

Rumy , ale aj iné liehoviny sa vždy skladujú postavené . Ideálna teplota na skladovanie rumu je v rozmedzí 5-18 stupňov Celzia. Samozrejme je možné skladovať aj pri vyššej teplote, ale potom sa rum vyparuje a tým si anjeli vyberú svoj podiel. Pokiaľ máte rum v boxe (krabici) alebo v tube , tak je najlepšie ho skladovať práve v tomto uzavretom balení, pretože tým má rum ochranu pred svetlom. Teplota a svetlo môžu chuť skladovaného rumu zhoršiť, takže pamätajte, že je vždy lepšia tmavšia a chladnejšia miestnosť na ich skladovanie.

Pozor na korkové štuple. Tie sú náchylné na plesne, ale aj na vysychanie. Rum neotáčajte, aby sa korok nasal. Najlepšie riešenie je vziať sviečku a hrdlo fľaše zavoskovať. Často sa používa parafilm (netoxická fólia). Toto platí aj pre investičný alkohol, ale musíte si dávať veľký pozor, aby nedošlo k poškodeniu kolku.

Ako skladovať otvorený rum?

U otvoreného rumu sa uistite, že špunt dobre tesní a je dobre zaistený. Ak má rum naozajstný korkový štuple, tak potom môže dochádzať k jeho netesnostiam. Niekde sa hovorí, že potom treba rum otočiť, aby sa korok nasal. To je hlúposť. Najlepšie riešenie je zase vosk, ktorým zavoskujete hrdlo fľaše alebo parafilm. Avšak ten vosk sa nepoužíva u fliaš, ktoré budete priebežne počas roka popíjať . Takto „vyvetraný“ rum môže získavať na lepšom charaktere. Ale aj na horšom.

Ak máte fľašu rumu z polovice prázdnu, je lepšie rum preliať do menšej, v ktorej bude menej nevyužitého priestoru.

Môže sa rum pokaziť?

Rum sa pokaziť môže, ale nie vlastnou vinou. Rum sa pokazí kvôli neopatrnej manipulácii. Buď sa doň dostanú baktérie, kvasinky a podobne. Napríklad, keď olíznete hrdlo alebo do neho strčíte prst. Potom sa môže rum pokaziť kvôli korku. Lepšie je, aby sa rum korku vôbec nedotýkal.

Ako zistiť, že sa rum pokazil?

Aká je trvanlivosť rumu?

Neotvorená fľaša sa nepokazí nikdy. K určitej degradácii kvality dôjsť môže, ale to už je jednoducho taká vlastnosť alkoholu. Na liehoviny sa trvanlivosť neuvádza. Otvorenú fľašu rumu sa odporúča skonzumovať do 6 mesiacov , ale z vlastnej skúsenosti viem, že sa rum nepokazí. Ale môže kvôli netesnostiam v korkovom uzávere „vyvetrať“. Kvôli tomu časom chutí inak.

Starne ďalej uskladnený rum?

Nie, nestarne. Teda nestarne tak, že keď uskladníte 15-ročný rum, že by sa z neho za 5 rokov v skrini stal rum 20-ročný. Pokiaľ neuzavrite hrdlo rumu napríklad voskom, tak kvôli oxidácii a odparovaniu sa zase huť, charakter a kvalita rumu môžu meniť.

Môže rum do mrazničky?

Rum do mrazničky môže, ale nesvedčí mu to. Toto sa robí s lacnejšími rumami, ktoré potom mixujete s colou a podobne. Rum nezamrzne, pretože obsahuje vysoký podiel alkoholu. Ale stále platí, že kvalitný rum do mrazničky nepatrí.

Similar Posts