Rum: Ako sa tento obľúbený alkohol vyrába a ako sa líšia rôzne druhy?

V dnešnej dobe si mnohí z nás obľúbili požitie nejakého alkoholického nápoja pri rôznych príležitostiach. Jedným z tradičných alkoholov je aj rum, ktorý má svoje korene v karibských krajinách. Výroba rumu však nie je zďaleka taká jednoduchá, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. V tomto blogu sa pozrieme na to, ako sa táto lahodná tekutina vyrába a ako sa líšia rôzne druhy.

1. Výroba rumu: Postup a tajomstvá správneho receptu

Pre všetkých milovníkov rumu, ktorí by radi vyskúšali výrobu tohto alkoholického nápoja v domácom prostredí, sme tu s návodom na postup a tajomstvá správneho receptu.

Postup výroby

  • Na začiatku si musíme zabezpečiť kvalitné suroviny. V ideálnom prípade by to mala byť melasa, ktorá má zaručenu rovnomernú kvalitu a obsahujú až 50 percent cukru.
  • Potom zahájime proces fermentácie, ktorý môže trvať niekoľko dní až týždňov.
  • Po dokončení fermentácie nasleduje destilácia, kedy rum získava svoju charakteristickú chuť a arómu.
  • Potom sa rum často ešte dozrieva v dubových sudoch, ktoré mu dodajú jemnú drevitú príchuť.
  • Na záver sa destilát zriedi vodou a upraví sa jeho chuť pomocou rôznych prísad a arómat.

Tajomstvá správneho receptu

  • Podstatné je zachovať správne pomery surovín, aby bol výsledný nápoj vyvážený a chutil dobre.
  • Dôležité je aj správne nastavenie teploty a času fermentácie, aby sa dosiahla požadovaná chuť.
  • Destilácia je zásadnou fázou, preto musíme mať na pamäti, že správny výber destilačnej metódy a použití kvalitných nástrojov môže značne ovplyvniť výslednú kvalitu rumu.
  • Dozrievanie v dubových sudoch je pre niektoré druhy rumu nevyhnutné, aby nápoj získal svoju charakteristickú farbu a chuť. Na výber je množstvo druhov dubového dreva s rôznymi vlastnosťami.
  • Pri ochutení rumu treba byť opatrný, aby sa dodala len malá množstvo prísad a arómat, ktoré nebudú zasahovať do prírodných chutí a vôní rumu.

2. Z rýb a cukrového trstia až po lahodný rum – histórie a variačky svetoznámeho nápoja

Iba málokto vie, že pôvodná receptúra pre slávny koktail mojito sa vyrába z „ulovenej“ ryby v kombinácii s cukrovým trstinovým sirupom. Mojito je druh kokteilu, ktorý má svoje korene na kubánskom ostrove a zostal verný svojmu pôvodu po celé stáročia. V súčasnosti má tento svetoznámy nápoj množstvo variácií v mnohých podobách a chutách.

Existuje celá paleta variant mojita, ktoré sa líšia podľa použitých surovín a prídavných prvkov. Od originálnych receptúr s cukrovým trstinovým sirupom a lístkom mäty, cez tie s jahodami a limetkou až po tie s rumom a ananásom. Možností, ako si môžete vychutnať skvelý koktail mojito, je viac ako dosť, aby si každý našiel ten svoj obľúbený recept.

Španielske koľonizácie a korene mojita

Historici hovoria, že pôvodný recept pre mojito sa objavil ešte v čase španielskych kolonizácií. Základy tohto koktailu prišli do Kuby s Španielmi. Po niekoľkých rokoch mala karibská kultúra už takú pevnú základňu, že sa etnické a kultúrne prvky začali miešať medzi sebou a výsledkom bol legendárny koktail mojito. Pôvodne bol však tento nápoj určený pre chudobnejších ľudí, ktorí si nemohli dovoliť drahé alkoholické nápoje. Dnes si ho môže vychutnať každý, kto má radi francúzsky šarm a kubánsku roštenku.

3. Zóny produkcie, druhy rumu a chuťové vlastnosti – ako sa rumy líšia?

Výborný rum na trhu existuje v mnohých druhoch a chuťových variantoch. Jedným z hlavných faktorov, ktorý ovplyvňuje chuť, je spôsob, akým sa vyrába rum. Pozrime sa na niektoré účinné zóny výroby.

Typy rumu

Najdôležitejšie typy rumu sú tmavý rum, zlatý rum, strieborný rum a biele rumy. Tmavý rum je vyrobený z tzv. melasy a zreje v dubových sudoch, ktoré mu dodávajú jeho exotickú chuť. Zlatý rum má sladšiu chuť a menej silnú chuť ako tmavý rum. Strieborný rum zvyčajne zreje o niečo kratšie a má nižšiu chuťovú intenzitu ako zlatý rum. Na druhej strane biele rumy sú jemnejšie na chuť a zvyčajne sa používajú na prípravu koktailov.

Postup výroby rumu

Chuť rumu taktiež závisí od toho, kde bol vyrobený. Okrem toho existuje tiež rôzny postup výroby rumu, ktorý vplýva na jeho chuť. Vyrába sa z cukrovej trstiny, melasy alebo z cukrovej trstiny. Následne sa fermentuje a destiluje. Rum, ktorý prešiel procesom dlhšieho zrenia, má chuť, ktorá sa považuje za kvalitnejšiu. Jinak, na chuť rumu má aj to, ak doňho výrobca pridáva špeciálne ingrediencie, ako sú korenie, ovocie alebo arómy. V tomto článku sme sa dozvedeli veľa zaujímavých faktov o rumoch. Od znalosti výrobného procesu, cez striktné dodržiavanie pravidiel a poznatky o rôznych druhoch a značkách. Bez ohľadu na to, akým štýlom vám viac vyhovuje, všetky rôzne druhy ruma majú svoj vlastný šmrnc a nádych exotiky. Vo finále však záleží len na vašich osobných preferenciách a chuťovom zápase. Takže si dajte číru kávu, sadnite si do pohodlnej pozície a vychutnajte si vymyslenie najlepšieho koktejlu s vašim obľúbeným rumom!

Similar Posts