Bumbu Rum Vse 1 1024x512

Bumbu Rum – porovnanie, kde je v akcii

Keď sa povie dobrý karibský rum, najskôr si predstavíte pohár zlatistého nápoja, ideálne popíjaný na bielej pláži s výhľadom na azúrové more. Hoci dovolenku v tropickom raji vám sľúbiť nemôžem, výborný rum už áno. V dnešnej recenzii sa pozriem na tri najlepšie kúsky z dielne spoločnosti Bumbu rum, ktoré rozhodne stoja za ochutnanie.

Na svoje si prídu všetci milovníci Karibiku – Bumbu rum je totiž skutočne „pankaribským“ rumom, na ktorého výrobu bola použitá cukrová trstina zo všetkých kútov Strednej i Južnej Ameriky a priliehajúcich ostrovov. Každý rum tak ponúkne rozmanitú paletu chutí, či už siahnete po Bumbe Original, XO 18y alebo Bumbu Cream. 

Bumbu Original

Nikoho asi neprekvapí, keď na prvé miesto pomyselného rebríčka umiestnim Bumbo Original, ktorý by sa dal považovať za vlajkovú loď celej spoločnosti. Ako taký tak na prvý pohľad zaujme štýlovou fliaš z číreho skla, na ktorom je vyvedené zlaté logo spoločnosti – skrížené kosti. Bezpochyby sa jedná o odkaz na pirátov, ktorí križovali vody Karibiku as ktorými rum Bumbu spája aj doba vzniku pôvodnej receptúry – sedemnáste storočie.

Ako každý pravý rum, aj Bumbu originál je vyrábaný z kvalitnej cukrovej trstiny. Napriek tomu, že je destilovaný na Barbadose, kde sídli aj samotná spoločnosť Bumbu Rum, trstina je dovážaná z celej karibskej a stredoamerickej oblasti, teda napríklad z Panamy, Kostariky, Belize, Hondurasu či Dominikánskej republiky. 

Nejedná sa samozrejme o jedinú zásadnú prísadu. Okrem kvalitnej cukrovej trstiny výslednú chuť destilátu ovplyvňuje aj použitá nefiltrovaná voda z Barbadosu, a predovšetkým zmes niekoľkých druhov miestneho korenia, ktoré je do rumu pridávané po jeho vypálení. Rum si následne celých pätnásť rokov poleží v dubových sudoch po sherry. Výsledkom je sladkastý so 40% obsahom alkoholu (prípadne 35% pre americký trh). 

Bumbu Rum Original

Farba, chuť a vôňa

Vzhľadom na fľašu z číreho skla rum okamžite zaujme svojou krásnou svetlo zlatou farbou. Pre všetkých rumových puristov mám dobrú správu – rum Bumbu nie je umelo dofarbovaný ani dosladzovaný karamelom či inými aditívami. 

Závan trópov na vás dýchne aj v prípade, že sa práve nenachádzate na tropickej dovolenke. Pre rum Bumbu Original je typická výrazná banánová vôňa, ktorú sprevádzajú sladké tóny vanilky a karamelu. Tropické ovocie dominuje aj chuti, ktorá zaujme aj nápadnými korenenými tónmi. Napriek veľmi sladkej vôni sa netreba báť prílišnej sladkosti – chuťovo je rum jednoducho tak akurát. Hoci si rum bezpochyby vychutnáte samotný, vzhľadom na priaznivú cenu ho môžem odporučiť aj ako prísadu do rumových koktailov. 

Porovnanie cien

[content-egg-block template=price_comparison groups=“Bumbu Original“]

Bumbu XO 18y

Druhé miesto na mojom rebríčku zaslúžene získal osemnásťročný rum Bumbu XO. Musím sa priznať, že čierne prevedenie fľaše si ma úplne získalo – hoci je trochu škoda, že nevidíme obsah fľaše, matne čierna v kombinácii s oblými tvarmi fľaše má skrátka niečo do seba. 

Medzi Bumbu Original a Bumbu XO je hneď niekoľko zásadných rozdielov. Asi najviac očividná je doba starenia – zatiaľ čo Original si v sudoch po sherry poležal pätnásť rokov, Bumbo XO mal na dozrievanie o tri roky viac. Okrem dubových sudov po sherry boli navyše pri zrení použité sudy po bourbone. 

Druhý zásadný rozdiel spočíva v mieste výroby. Hoci je obdobne ako Original destilovaný z cukrovej trstiny pôvodom naprieč Karibikom a Strednou Americkou, k páleniu a následnému zreniu dochádza v Paname. 

Bumbu Xo 18

Farba, chuť a vôňa

Rozdiel medzi oboma kúskami si všimnete aj po naliatí do pohára. Osemnásťročný Bumbu má oveľa tmavšiu zlatistú farbu. Po privoňaní ucítite predovšetkým karamel v sprievode pomaranča, vanilky a korenia. Vôni zodpovedá aj chuť, ktorej dominuje karamel a pomaranče. Rovnako nepocítite žiadne tóny banánu, ktoré sú typické pre Original.

Bumbu XO môžem odporučiť všetkým, ktorí sa vyhýbajú sladkým rumom – je výrazne menej sladký a chuťovo komplexnejší. Naopak vyššia je jeho cena, ktorá je oproti originálu takmer dvojnásobná. 

Porovnanie cien

[content-egg-block template=price_comparison groups=“Bumbu XO“]

Bumbu Creme

Ak milujete rumové likéry typu Baileys, za ochutnanie rozhodne stojí aj posledný kúsok z dielne Bumbu, ktorý podľa mňa tento obľúbený likér v mnohých ohľadoch prekonáva. Pri navrhovaní obalu sa výrobca držal konceptu ďalších dvoch rumov v ponuke, a tešiť sa tak môžete na totožnú fľašu v bielom prevedení (dizajnovo jednotný rad jednoznačne nabáda ku kúpe všetkých troch kúskov, či už rumové likéry pijete alebo nie – na poličke s alkoholom vedľa seba budú vyzerať jednoducho skvele). 

V Bumbu Cream je použitý osemnásťročný Bumbu XO destilovaný v Paname. V zložení okrem samotného rumu a smotany nájdete aj celý rad korenín, ktoré je pre Bumbu rumy tak typické. Likér si po namiešaní šesť mesiacov poležal v sudoch po sherry a výsledný nápoj má celkom 15% obsah alkoholu.

Bumbu Creme

Farba, chuť a vôňa

Keďže patrím medzi milovníkov indického koreneného čaju chai, bolo mi jasné, že toto bude láska na prvé ochutnanie. Práve chai je spolu s kokosom v likére najvýraznejší. O použitej škoricu napovedá aj svetlo béžová farba. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o smotanový likér, počítajte s naozaj sladkou chuťou. 

Porovnanie cien

[content-egg-block template=price_comparison groups=“Bumbu Creme“]

Kde je Bumbu Rum v akcii

[content-egg-block template=offers_list]

O značke Bumbu Rum

Ako je asi zrejmé z recenzií vyššie, značka Bumbu rum sídli na Barbadose, ale rozhodne sa neobmedzuje na tento karibský ostrov. Cukrovú trstinu na destiláciu rumov dováža z mnohých okolitých štátov a ostrovov. 

Napriek tomu, že v ponuke spoločnosti nájdeme pomerne obmedzené množstvo rumov, jedná sa naozaj o vycibrené kúsky, ktoré zaujmú nielen výbornou chuťou, ale aj krásnymi dizajnovými fľašami. O kvalite rumov Bumbu napovedá aj celý rad úspechov na medzinárodných rumových súťažiach – príkladom môže byť päť zlatých medailí, ktoré získali v priebehu iba dvoch rokov. 

Similar Posts