Najlepšie 4 Dictador Rumy
Ak občas zamierite do oddelenia s alkoholom v supermarkete, rumov Dictator ste si už určite všimli. Hoci nejde o najlacnejší rum, v Českej republike patrí medzi najpredávanejšie kúsky. Len máloktorý príležitostný rumár však tuší, že za unikátnou chuťou týchto kolumbijských rumov stojí netradičný výrobný postup, ktorý je tak trochu z núdze cnosť.
Ale nepredbiehajme – než sa s vami podelím o zaujímavej minulosti aj výrobných procesoch destilérie Dictator, mám pre vás tipy na ich štyri najlepšie rumy, ktoré sú u nás k dostaniu. A je už len na vás, ktorému dáte šancu aj vy.
Dictador 20y
Medzi bezpochyby najpopulárnejšie rumy Dictador patrí dvadsaťročná verzia. Hoci v rozsiahlom sortimente tejto kolumbijskej značky nájdeme bezpochyby designovejšie kúsky, na prvý pohľad upúta čierno modrou etiketou a elegantnými tvarmi fľaše, ktorá necháva nahliadnuť na mahagónový rum vo vnútri.
Asi ale nemusím dodávať, že celý rad medailí a ocenení na medzinárodných rumových súťažiach, ktoré má dvadsaťročný Dictador na konte, nemôže pripočítať peknému obalu. Za medzinárodných úspechom stojí predovšetkým prepracovaná metóda výroby a zrenia. Rum je podobne ako prakticky všetky rumy Dictador destilovaný zo zahusteného trstinového sirupu (teda nie z melasy, ako je zvykom) a následne ľahko modifikovanou metódou solera starený dvadsať rokov v sudoch po bourbone a Portskom. Za zmienku stojí aj fakt, že pri destilácii sú použité dve metódy, teda ako kotlík, tak kolónu.
Farba, chuť a vôňa
Vzhľadom na dlhoročné zrenie v sudoch po Portskom ma tmavá mahagónová farba rumu nijako neprekvapila. Naopak príjemným prekvapením je jeho medová aróma, ktorá sprevádza vôňa praženej kávy, vanilky a karamelu. Na podobné tóny sa môžete tešiť aj v samotnej chuti, v ktorej ma zaujal aj náznak orechov a kakaa. Všetko zakončuje dlhý a sladký záver. Nie je však potrebné sa báť presladenosti, rum je skrátka sladký tak akurát.
Dictador 12y
V podobnom duchu sa nesie aj rum, ktorý zaujal druhé miesto v mojom rebríčku, teda dvanásťročný Dictador. Od staršieho súrodenca sa líši prevedením v červeno čiernej farbe, inak je etiketa aj fľaša prakticky totožná. Rovnaká je aj samotná metóda výroby; rovnako ako dvadsaťročný Dictador je aj tento rum destilovaný z trstinového sirupu na dvoch typoch destilačných zariadeniach (kotlíka a kolóne) a následne uložený na dvanásť rokov na zrenie v dubových sudoch po bourbone a Portskom. Jediný rozdiel tak spočíva v dobe starenia (čo je samozrejme pomerne zásadný rozdiel, ktorý sa významne podieľa na výslednej chuti).
Farba, chuť a vôňa
Aj tentoraz sa môžete tešiť na pomerne tmavú farbu s červenkastým odtieňom, ktoré krásne ladí s fliaš. Vzhľadom k totožnej metóde výroby je chuťou a vôňou veľmi podobný dvadsaťročnej verzii – dominuje predovšetkým med, orechy, káva a vanilka s tónmi karamelu. Zároveň je na mieste povedať, že pokiaľ ste ochutnali Dictador 20y, mladšia verzia vás možno trochu sklame. Hoci sú si v mnohých smeroch veľmi podobné, osem rokov zrenia navyše ich poznať a dvadsaťročná verzia je skrátka o kúsoček lepší. Napriek tomu verím, že aj na mladšom rume si pochutná každý milovník dobrého, vyváženého rumu.
Dictador Platinum
Ako napovedá jeho názov, Dictador Platinum z davu vystupuje už na prvý pohľad vďaka fľaši v platinovej farbe (hnidopichové budú tvrdiť, že je strieborná). Predtým ste na tento rum mohli naraziť aj pod názvom XO Insolent rum.
Tak či tak sa jedná o rum, ktorý rozhodne stojí za ochutnanie. Zatiaľ čo výroba sa do istej miery nelíši od predchádzajúcich dvoch rumov (opäť je vyrábaný z trstinovej šťavy a následne je destilovaný na dvoch typoch destilačných zariadení), za zmienku stojí predovšetkým doba zrenia. Jedná sa o blend rumov starých 25 až 35 rokov, zrejúcich v sudoch po bourbone a znovu vypálených sudoch po Portskom.
Farba, chuť a vôňa
Krásne jantárovú farbu sprevádza pomerne sladká vôňa, v ktorej prevládajú jemné tóny vanilky, karamelu a bielej čokolády. Vzhľadom na metódu výroby samozrejme nechýba vôňa medu typická pre celý rad rumov Dictador. Rovnako tak chuť je pomerne sladká a medová, tešiť sa môžete nanáznaky kolumbijskej kávy, karamelu či nugátu. Opäť však dodávam, že chuť nepôsobí nijako presladene (rumy Dictador navyše nebývajú umelo dosladzované či dofarbované karamelom).
Dictador Aurum
Nikoho asi neprekvapím posledným rumom na svojom rebríčku, Dictadorom Aurum. Napriek tomu, že sú oba tieto rumy (ktoré sú mimochodom na webe Dictador radené nad dvadsaťročnú verziu) blendom rumov starených dvadsaťpäť až tridsať rokov, je na mieste povedať, že do zlatej verzie sa tridsaťpäťročného rumu dostalo o poznanie viac. Druhým zásadným rozdielom je aj typ destilačného zariadenia, na ktorom boli rumy použité v blende destilované. Verzia Aurum je destilovaná na historickom medenom destilačnom prístroji. A v neposlednom rade starenie čiastočne prebiehalo v sudoch po sherry, ktoré dodávajú rumu jeho typickú farbu i vôňu.
Farba, chuť a vôňa
Rum ma okamžite upútal svojou krásne tmavo mahagónovou farbou a sladkastou vôňou s tónmi pečeného medu a karamelu. Vzhľadom na dlhé zrenie nechýba ani vôňa dreva, ktorá sa spolu s medom, karamelom a kávou odráža aj v samotnej chuti, ktorá končí dlhým záverom.
O značke Dictador
Teraz však už späť k tajomstvu rumu Dictador sľubovanému v úvode. Ako ste si možno všimli v hodnotený rumov vyššie, Dictador nepoužíva na ich výrobu melasu. Dôvod je prostý – v Kolumbii je melasa považovaná za biopalivo, a nesmie tak byť používaná na akékoľvek iné účely. V destilérii Dictador našťastie našli spôsob, ako toto nariadenie obísť použitím trstinovej šťavy.
Svet rumu by bol bez značky Dictador oveľa chudobnejší – história pálenice sa datuje už od osemnásteho storočia. Samotný názov odkazuje na španielskeho výbercu daní, ktorý si svojou zásadovosťou vyslúžil prezývku Diktátor, a ktorý okrem iného patril medzi veľkých milovníkov rumu. Nie je tak divu, že na jeho lásku k tomuto destilátu nadviazal jeho prapotomok Julio Arango y Parra, ktorý založil značku Dictador.